Ako vybrať dielenský stôl

Akú činnosť budem na stole vykonávať?

Odpoveď na túto otázku bude určujúca pre všetky aspekty výberu dielenského stola. Na jej základe sa bude odvíjať veľkosť stola, ergonomické hľadiská, povrchový materiál a požiadavky na úložný priestor, ktorý by mal stôl spĺňať.

Koľko miesta budem pri práci potrebovať?

Rozmery dielenských stolov vyberáme podľa niekoľkých faktorov: koľko miesta na samotný stôl máme a koľko miesta na ňom potrebujeme. Berieme do úvahy dĺžku aj hĺbku pracovnej dosky. Pre drobné pracovné činnosti, pre prácu s elektronikou volíme menšie pracovné stoly, pre náročnejšie činnosti s väčšími požiadavkami na priestor, samozrejme, vyberáme stoly s väčšou pracovnou plochou.

Akú odolnú potrebujem pracovnú dosku?

Na bežné pracovné činnosti v domácich dielňach:

Laminované drevotrieskové dosky (LTD)

Ich horné aj spodné plochy sú laminované. Je na nich nanesená vrstva melaminovej živice a dekoračného papiera a všetko je zalisované. Lacnejší, menej odolný materiál.

Škárovka

Vyrába sa zo smrekového alebo bukového dreva. Ide o univerzálny materiál pre široké spektrum činností. Doska je zlepená z drevených prírezov.

Na náročné práce v strojárenstve, stavebníctve, automobilovom priemysle:

Bukový multiplex

Doska je zhotovená z vrstvenej a lepenej bukovej dyhy, obrúsenej a ošetrenej olejovými roztokmi. Mávajú zrazené obvodové hrany. Vynikajú svojou pevnosťou a odolnosťou.

Drevovláknité dosky (MDF)

Vyrábajú sa z drevených vlákien (predovšetkým smrekových). Tie sú spojené syntetickým lepidlom s použitím teploty a tlaku. Sú plnohodnotnou náhradou masívneho dreva. Vynikajú svojou tepelnou odolnosťou.

Na trhu taktiež dostať špeciálne upravené dosky napr. s gumou, s kovovou hranou, s polypropylénovou doskou, oplechované dosky a dosky so zvýšenou hranou.

Potrebujem skladovací priestor?

Skladovanie nástrojov a materiálu sa dá vyriešiť výberom takého stola, ktorý bude obsahovať šuplíky, skrinky a ďalšie úložné priestory. Ak potrebujeme viac miesta pod stolom, je dobré zvoliť radšej úložný dielenský vozík pristaviteľný k stolu.

Ďalším variantom sú pracovné stoly s nadstavbou s priestorom na boxy, zásuvky alebo rôzne iné odkladacie stoly. Niektoré sú taktiež vybavené perfopanelmi, na ktoré je možné zavesiť náradie alebo priehradky na materiál a pod.

Budem potrebovať elektrickú zásuvku?

Na trhu sú ponúkané aj stoly s elektrickou zásuvkou – tá je vhodná pre drobné opravárske činnosti so spájkovačkou alebo pre prácu s elektrickým ručným náradím. Vďaka tomu, že je umiestnená na samotnom stole, je vždy poruke a odpadá problém s nedostatočne dlhým prívodným káblom v prípade elektrického náradia.

Potrebujem sa chrániť proti statickej elektrine?

Na ochranu proti elektrostatickému výboju sú určené špeciálne antistatické pracovné stoly, ktoré mu zabraňujú. Stoly sú uzemnené, hodia sa na prácu s jemnou elektronikou – tú by mohol elektrostatický výboj poškodiť. Väčšinou sa používajú na profesionálne účely a antistatické pracoviská.

Objednávka katalógu 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 02/436 343 06, e-mail: manutan@manutan.sk.

Rýchla objednávka
Kontakt
Máte otázku alebo potrebujete poradiť? Bez obáv nás kontaktujte zadarmo na 02 436 343 06.

Kontaktujte nás