Ako vybrať kompresor

Piestové kompresory

Bývajú menšie a prenosné, vo väčšine prípadov majú kolieska a držadlo na jednoduchú manipuláciu. Výkonovo sa pohybujú od slabších s jedným valcom až po dvojvalcové s vyšším výkonom. Piestové kompresory sú vhodné do dielní najmä preto, že sú lacnejšie a ľahšie. Dajú sa rozdeliť na olejové a bezolejové.

Olejové

Na svoj chod potrebuje olejovú nádrž, ktorá slúži na mazanie zariadenia a jeho hladký chod; nevýhodou je, že olejové výpary sa dostávajú do čerpaného vzduchu a z tohto dôvodu nie sú vhodné na prácu s potravinami.

Bezolejové

Využívané v potravinárstve, využívané napríklad na čapovanie piva; v porovnaní s olejovým variantom majú nižšiu životnosť.

Skrutkové kompresory

Ide o profesionálne zariadenia s typicky vysokým výkonom a nízkou hlučnosťou. Oproti piestovým sú to zariadenia oveľa väčších rozmerov a nie sú teda určené na prenášanie alebo prevážanie, väčšinou sa napevno inštalujú na dané miesto. Využívajú sa najmä profesionálne všade tam, kde sú kladené vysoké nároky na presnosť a spoľahlivosť.

Aký teda zadovážiť do domácej dielne?

Štandardne by sme mali voliť piestový kompresor, pretože skrutkový by bol nielen neúmerne drahý, ale najmä veľký a neprenosný, jeho výkon by sme neboli v domácich podmienkach schopní využiť.

Aký zvoliť výstupný výkon?

Výstupný výkon musí byť taký, aby sme mohli pohodlne pracovať so zariadeniami, ktoré hodláme pripojiť. Je teda vhodné zistiť si predpokladaný odber vzduchu daného zariadenia a voliť podľa tejto hodnoty. Bohužiaľ, väčšina výrobcov túto hodnotu neuvádza a my si ju musíme spočítať – nejde ale o nič zložité, potrebujeme poznať len nasávací výkon kompresora.

Výstupný výkon = cca 60 % nasávacieho výkonu

Odber Použitie
50 – 160 l/min. striekanie malých plôch, ofukovanie, hustenie pneumatík, domáca dielňa alebo garáž
100 – 260 l/min. sponkovanie, klincovanie, pneumatické náradie s malým odberom
260 – 410 l/min. striekanie veľkých plôch, pneumatické náradie, dodávka vzduchu NC strojom
410 – 660 l/min. práca s väčšinou pneumatického náradia, napájanie väčšiny NC obrábacích strojov, striekanie a lakovačské práce na veľkých plochách
Objednávka katalógu 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 02/436 343 06, e-mail: manutan@manutan.sk.

Rýchla objednávka
Kontakt
Máte otázku alebo potrebujete poradiť? Bez obáv nás kontaktujte zadarmo na 02 436 343 06.

Kontaktujte nás