Ako vybrať tabuľu alebo nástenku

Aký zvoliť povrch?

V prípade povrchu tabule alebo nástenky je voľba pomerne jednoduchá. Buď budeme chcieť povrch magnetický a vhodný na používanie zmazateľnej fixky, alebo budeme chcieť nemagnetický povrch, a v tomto prípade už skôr pôjde o nástenku.

Magnetické tabule

Mávajú keramický alebo lakovaný povrch, vizuálne sa od seba v podstate nelíšia a obe sú vhodne na písanie fixkou. Využívame, samozrejme, fixky, ktoré sú určené na biele tabule.

Lakované tabule

Majú magnetický plech, ktorý je na prednej vrstve pokrytý emailovou vrstvou. Sú vhodné skôr na príležitostné využitie, pretože ich povrch nie je natoľko odolný. Ich časté využívanie môže viesť k zníženiu odolnosti povrchu. Ten je potom náchylný na zanechávanie šmúh a zvyškov popisovačov. Sú vhodnejšie napríklad do čakárni a priestorov, kde ich nebudeme niekoľkokrát denne mazať.

Keramické tabule

Opäť ide o magnetický plech, na ktorý je tentoraz nanesená keramická vrstva. Tá sa vyznačuje výbornou životnosťou. Jej mechanická aj chemická odolnosť je na veľmi vysokej úrovni. Tabule tak znesú veľmi intenzívne používanie a časté mazanie v školách, prednáškových miestnostiach alebo školiacich strediskách.

Nemagnetické tabule a nástenky

Tu môžeme voliť najmä z prírodnejších materiálov, ako sú korok alebo textil. Nie sú určené na písanie fixkou, ale dokumenty sa k nim pripínajú pomocou pripináčikov alebo špendlíkov. Často sa využívajú v spoločných miestnostiach na prezentáciu rôznych tlačovín alebo upozornení. Bývajú taktiež súčasťou detských izieb, kde slúžia na pripínanie pohľadníc, fotiek alebo diplomov.

(Zelené) tabule na písanie kriedou

Klasické jednoduché tabule so zeleným lakovaným povrchom. Píše sa na ne kriedou a mažú sa vlhkou handričkou, prípadne hubkou. Sú určené najmä do škôl a škôlok, prípadne do detských izieb.

Existujú aj tabule na špecifické využitie?

Áno, okrem čistých tabúľ, či už magnetických, alebo nemagnetických, existujú aj tabule, ktoré sa hodia na špecifický účel.

Plánovacie a dochádzkové tabule

Sú vhodné, ako už z názvu vyplýva, na plánovanie (práca na projektoch, plánovanie akcií) alebo na záznam dochádzky. Dostať ich s plánom týždenným, mesačným alebo ročným.

Tabule s rastrom

Ide o štandardnú magnetickú tabuľu, na ktorej je natlačený raster (väčšinou 2 × 2 cm). Využitie nájdu všade tam, kde je potrebná zvýšená presnosť, napríklad pri výučbe geometrie v školách.

Tabule s notovou osnovou

Magnetické tabule s natlačenou notovou osnovou, uplatnia sa na hodinách hudobnej výchovy a pri výučbe hudobnej teórie na konzervatóriách.

Kombinované tabule

Jedna polovica tabule je korková, druhá magnetická; tým ponúka všestrannejšie využitie.

Korkové tabule s magnetickou sieťou

Na upevnenie dokumentov umožňuje využiť nielen špendlíky, ale taktiež magnety. Dokumenty, ktoré by nemali byť poškodené, možno teda bezpečne pripevniť magnetom.

Triptychové tabule

Tabule s dvoma otočnými krídlami ponúkajú veľkú plochu na písanie, obe krídla sú obojstranné. Vhodné do škôl a školiacich centier.

Aký zvoliť rozmer tabule alebo nástenky?

Táto voľba je čisto individuálna a mala by byť podriadená miestu, na ktorom bude tabuľa alebo nástenka umiestnená. Je dôležité zvážiť, aká veľká je napríklad prednášková miestnosť alebo kancelária, kde sa bude tabuľa nachádzať. Mala by poskytovať dostatok miesta na všetky potrebné informácie, v prednáškových miestnostiach by mala byť dobre viditeľná.

Je dôležitý rám?

Ak pôjde o tabule magnetické, tie majú v drvivej väčšine prípadov hliníkový rám, ktorý sa ľahko udržuje a hodí sa do každých priestorov. V prípade magnetických tabúľ by mala byť samozrejmosťou odkladacia polička na fixky. Textilné alebo korkové nástenky mávajú väčšinou klasický drevený rám.

Existujú aj mobilné tabule?

Áno, existujú. Tabuľa je upevnená na špeciálnej, väčšinou pojazdnej konštrukcii. Vďaka tomu, že sa tabuľa dá na svojej konštrukcii otáčať a je obojstranná, je často označovaná ako revolverová. Bývajú vybavené magnetickými aj zelenými povrchmi.

Objednávka katalógu 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 02/436 343 06, e-mail: manutan@manutan.sk.

Rýchla objednávka
Kontakt
Máte otázku alebo potrebujete poradiť? Bez obáv nás kontaktujte zadarmo na 02 436 343 06.

Kontaktujte nás