Ako vybrať tavnú pištoľ

Tavnú pištoľ na kartuše s lepidlom alebo lepiace tyčinky?

Pištole na kartuše nie sú tak časté ako tie, ktoré pri svojej práci využívajú lepidlové tyčinky. Nie je možné jednoznačne povedať, že by jeden typ bol horší než ten druhý. Sú medzi nimi isté rozdiely, napríklad v čase nahriatia a pod., rozdiel je ale aj v samotnom lepidle.

V prípade kartušových PUR (polyuretánových) lepidiel sa zvykne uvádzať zaťažiteľnosť už po niekoľkých minútach a mimoriadne silné spojenie, čomu sa bežné lepiace tyčinky pravdepodobne nevyrovnajú. Volíme teda podľa toho, aké silné spojenie vyžadujeme.

Je v prípade tavnej pištole dôležitý príkon?

Príkon bude predovšetkým ovplyvňovať čas nahriatia prístroja – čím je vyšší, tým kratší čas nahriatia. Rozdiely však nie sú nijak markantné a je teda na nás, či vydržíme počkať pár minút navyše.

Tavné pištole s príkonom okolo 200 W sa nahrejú v priemere za 7 minút, pištole s príkonom okolo 500 W sa nahrejú za 3 až 5 minút. Zhodnoťme, či sa vyplatí investovať viac peňazí kvôli pár minútam.

Čas nahriatia – ako rýchlo sa potrebujem vrhnúť do práce?

Čas nahriatia je parameter, ktorý určuje, ako dlho musíme vyčkať, než budeme môcť pištoľ začať využívať na prácu. Jednoducho povedané, je to čas, ktorý pištoľ potrebuje na nataveniu lepidla. Tu je to čisto o osobných preferenciách – ako už bolo zmienené vyššie, tento čas je ovplyvnený výkonom pištole.

Čas nahriatia je rádovo niekoľko minút, v prípade tých s vysokým výkonom sú to 2 – 3 minúty, pri tých s nižším až 10 minút. Tavné pištole na PUR lepidlá sa pohybujú rádovo v 5 – 10 minútach.

Je dôležitá prevádzková teplota?

Prevádzková teplota je parameter, ktorý pri výbere tavnej pištole nie je úplne smerodajný. Pištoľ sa totiž zahrieva na takú teplotu, aby zvládla nataviť práve ten druh lepidla, s ktorým vie pracovať. Výrobcovia túto hodnotu uvádzajú, ale pri výbere nehrá významnejšiu rolu.

Čo je to lepiaci výkon?

Pod týmto ľahko zavádzajúcim slovným spojením sa opäť skrýva jednoduchý parameter, a to síce, koľko gramov lepidla je schopná pištoľ nechať pretiecť za jednu minútu. Vyššie hodnoty sú lepšie, ak potrebujeme lepiť viac vecí v rýchlom slede za sebou, napríklad vo výrobe, a potrebujeme konštantný prúd lepidla, naopak, nižšie hodnoty sú vhodné na dekoračné a iné kutilské činnosti či drobné opravy.

Aké lepiace tyčinky existujú?

Pri výbere lepiacich tyčiniek musíme najmä dávať pozor na to, aby sme zvolili správny priemer. Ak vyberieme tyčinky veľmi hrubé, do pištole ich nebudeme schopní zasunúť. Tyčinky sa dajú kúpiť buď číre, alebo mliečne – závisí to teda od danej aplikácie. Na dekoračné činnosti sú vhodnejšie tyčinky číre.

Objednávka katalógu 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 02/436 343 06, e-mail: manutan@manutan.sk.

Rýchla objednávka
Kontakt
Máte otázku alebo potrebujete poradiť? Bez obáv nás kontaktujte zadarmo na 02 436 343 06.

Kontaktujte nás