Malý radca pre správny nákup paliet

Drevené palety

Vyrábajú sa ako jednorazové alebo vratné (europalety). Jednorazové majú nízku životnosť a spravidla s doručeným tovarom zostávajú u príjemcu, ktorý ich likviduje. Vratné palety sú konštruované na viacnásobné použitie, ako stabilné a trvanlivé výrobky. Sú tzv. štvorstranné, teda že vysokozdvižný vozík s nimi môže manipulovať zo všetkých štyroch strán (v prípade nízkozdvižných iba z dvoch strán). Rozmery europaliet sú odvodené od rozmerov železničných vagónov.

V prípade europaliet rozlišujeme stupeň opotrebovania:

  • europaleta A – svetlá, čistá, bez plesní; kláty sú ostrohranné, nevyštiepané; paleta celkovo nepoškodená;
  • europaleta B – tmavšia, sivá alebo tmavohnedá, bez plesní, môže byť už opravená;
  • europaleta C – svetlá aj tmavá; poškodená; chýbajú niektoré komponenty aj napriek tomu si zachováva pôvodný tvar; pred ďalším použitím potrebné opraviť.

Plastové palety

Vyznačujú sa veľmi dlhou životnosťou. V porovnaní s drevenými paletami majú vyššiu obstarávaciu cenu, ale rozdiel sa časom stiera, pretože plastový variant nám vydrží oveľa dlhšie. Ich jednoznačnou výhodou je nízka hmotnosť a taktiež umývateľnosť. Vďaka tomu sa hodia aj do najnáročnejších potravinárskych prevádzok – nie je problém ich umyť, prípadne dezinfikovať.

Druhy plastových paliet:

  • palety s hladkým povrchom – do prevádzok s náročnými hygienickými podmienkami
  • displejové palety – na vystavenie tovaru na predajni
  • palety pre potravinársky priemysel – spĺňajú najnáročnejšie hygienické štandardy
  • ultraľahké palety – odľahčené palety
  • palety pre maloobchodnú distribúciu – menšie palety pre maloobchod
  • palety pre nápojový priemysel – palety určené na prepravu napr. KEG sudov

Kovové palety

Na všestranné použitie. Vyznačujú sa veľmi vysokou nosnosťou a jednoduchou údržbou. Nevýhodou je pomerne vysoká hmotnosť rádovo v desiatkach kíl.

Palety z drevotriesky

Drevotrieskové palety sa vyrábajú z lisovanej drevotriesky, ich prednosťou je predovšetkým nižšia hmotnosť, ktorá vedie k úsporám na cenách za dopravu.

Kartónové palety

Kartónové alebo tiež papierové palety sú ekonomickou a ekologickou alternatívou k dreveným paletám. Ich hlavnou výhodou je ešte nižšia hmotnosť a minimalizácia nákladov predovšetkým pri leteckej a kontajnerovej preprave.

Čo budem na palete prepravovať?

Ak budeme prepravovať výrobky v škatuliach, stohovateľných prepravkách alebo napríklad stavebný materiál (tehly a pod.), vystačíme si s paletou v klasickom vyhotovení. Existujú však aj iné aplikácie, napríklad na prepravu materiálu vnútri priemyselnej prevádzky, alebo ide o tovar, ktorý by sa na klasickej palete prepravoval pomerne ťažko.

Klasická paleta

Základný prostriedok na prepravu tovaru, slúži na prepravu bežných výrobkov (tehly, výrobky v kartónových škatuliach, balený potravinársky tovar).

Stĺpiková paleta

Odvodená z klasickej palety, základom je manipulačná podložka a k nej sú prichytené stĺpiky (pevné, sklopné, odnímateľné). Hodí sa najmä pre materiály, ktoré sa nedajú priamo stohovať (vrecovaný tovar, ovocie a zelenina v prepravkách).

Ohradová paleta

K manipulačnej podložke je pripevnená buď pevná, alebo rozoberateľná ohrada (plná, z pletiva, z drevených líšt). Vhodné na prepravu vecí vreckovaných alebo voľne ložených (obilie, granule, ovocie, ale aj drobné súčiastky alebo sypký materiál v priemyselnej prevádzke).

Skriňová paleta

Podobné konštrukčné riešenie ako v prípade ohradových paliet, navyše s vekom. Môže byť uzamykateľná aj plombovateľná.

Objednávka katalógu 2018
Bring your rogue buying under control

Tel.: 02/436 343 06, e-mail: manutan@manutan.sk.

Rýchla objednávka
Kontakt
Máte otázku alebo potrebujete poradiť? Bez obáv nás kontaktujte zadarmo na 02 436 343 06.

Kontaktujte nás